Ameliyatsız Fistül Tedavi Süresi

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül tıbbi bir terim olarak birbiri arasında bağ olmayan iki organ ya da damar arasındaki bağı sağlayan ve anormal olan bir bağlantı noktası ya da geçit anlamına gelmektedir.

Detay

Anal Fistül Nasıl Tedavi Edilir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Detay

Anal Fistül Tedavi Yöntemleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı tedavi açısından makat hastalıklarının en zoru olarak bilinmektedir. Anal fistül makat fistül ve perianal fistül isimleriyle de bilinmektedir.

Detay

Makat Apsesi Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat apsesi toplum içerisinde çok görülen hastalıklardan bir tanesidir. Makat apsesi, anal apse olarak da adlandırılmaktadır. Makat apsesinin oluşumunu anlatmak gerekirse, genelde anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücuttan dışarı kolayca atılmasını sağlamak amacıyla salgı üreten bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.

Detay

Fistül Sınıflaması

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül sınıflamasından bahsetmeden önce fistülün ne olduğunu açıklamadan önce fistül hastalığını detaylıca ele almakta fayda var. Fistül kelime olarak Latince fistula (kanal) kelimesinden gelmektedir. Fistülü biraz daha detaylandırmak gerekirse, apse oluşumu ile meydana gelmektedir.

Detay

Anal Fistül Hastalığı Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül makat bölgesinde çok sık görülen hastalıklardan biridir. Anal fistül kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu delik olan boru şeklindeki kanala denir.

Detay

Anal Fistül Tedavi Edilir Mi?

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül makat hastalıklarından en zor tedavi edilenidir. Anal fistül anal kanal ve makat dışındaki cilt arasında bir kanal oluşmasıdır. Anal fistüllerin yarısından fazlası anal bölgede (makat bölgesi) oluşan apselere bağlı olarak gelişirler.

Detay

Anal Fistüllerin Sınıflandırılması

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistüllerin sınıflandırılması fistüllerin anal kanaldaki yerleşim yerine göre yapılmaktadır. Anal fistül kısaca özetlemek gerekirse anal kanal ile cilt dokusu arasında kanal oluşmasına denir.

Detay

Fistül Nedenleri ?

OP. DR. Yasir Gözü

İki organ ya da iki doku yüzeyi arasında doğal olarak olmaması gereken bir bağlantının (tünel) olmasına fistül denmektedir. Sindirim kanalının son bölümü olan makat kanalı ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına anal fistül - makat fistülü veya perianal fistül denmektedir.

Detay

Anal Fistül Tedavi Yöntemleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığı anal kanal ile perianal deri arasında normalde sağlıklı bireylerde oluşmayan kanala denir. Anal fistülün etkisini çok fazla hisseden hastalarda kanlı ve sarı renkli kokulu iltihaplı akıntı oluşur.

Detay

Anal Fistül ve Beslenme Düzeni

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül hastalığında bireyin beslenme düzeni çok önemli bir yer tutar. İyi ve sağlıklı beslenen kişilerin hastalığa yakalanma riskleri azdır.

Detay

Makat Apsesi Nedir, Nasıl Oluşur

OP. DR. Yasir Gözü

Makat apsesi rahatsızlığı; belirtileri apseye bağlı oluşmaktadır. Bunlardan en belirgin olanı makattan kanlı ve kokulu iltihabi akıntı gelmesidir.

Detay

Anal Fistül Nasıl Oluşur

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül rahatsızlığı ; cilt ile bağırsak arasında doğal olmayan bir kanalın oluşmasına denir. Anüs içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına makat fistülü hastalığı denmektedir

Detay

Anal Fistül Tanısı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül oluşumu; makat ve cilt dokusu arasında oluşan ve tünele benzeyen iltihaplı kanaldır.

Detay

Fistül Problemi

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül sorunu hemoroid ile beraber toplum içerisinde en sık rastlanan anal hastalıklarından bir tanesidir. Fistül hastalığının adı latince fistula (kanal) kelimesinden gelmektedir.

Detay

Anüste Fistül Rahatsızlığı

OP. DR. Yasir Gözü

Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasına fistül denir.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623