Fistül Tedavisi Sonrası Beslenme

OP. DR. Yasir Gözü

Proktoloji doktorunuz fistül tedavisinde hastadaki kilo kaybını önlemek ve düşük albümin seviyesini dengelemek için enteral beslenme yani tüp besleme şeklini önerebilir.

Detay

Fistül Neden Olur?

OP. DR. Yasir Gözü

Çoğu anal fistül anal apseden sonra gelişir. Apse drene olduktan sonra apse düzgün şekilde iyileşmezse fistül oluşabilir.

Detay

Makat Apsesi Belirtileri

OP. DR. Yasir Gözü

Bir makat apsesi belirtileri bağlantının nerede oluştuğuna bağlıdır. Sıvı veya atık sürekli olarak anüs veya vajinadan sızıntı yapabilir veya karın duvarından sızabilir.

Detay

Fistül Tedavisi

OP. DR. Yasir Gözü

Hastada görülen belirtiler tamamen fistülün ilerlemesiyle doğru orantılıdır. Fistül ilerledikçe şikayetler artar ve buna bağlı tedavi süreside uzamaktadır. Erken tanı fistül tedavisinde önemlidir.

Detay

Fistül Hastalığı

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül belirtileri iltihabın makatta yarattığı dolgunluk hissi, hasiyet ve şiddetli ağrılardır. Makat kasları içinde bulunan cerahat, Fistül kanalından tamamen boşalmadığı için makat kasları arasındaki boşluklarda bulunur. Bu durum makat bölgesinde dolgunluk, hassasiyet ve ağrı şikâyetine neden olur.

Detay

Fistül Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül için en ideal alternatif yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür.

Detay

Fistül Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül rahatsızlığınızın iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte faydalı olacaktır.

Detay

Fistül Çeşitleri

OP. DR. Yasir Gözü

Tıp dilinde fistül çeşitleri ise intersfinkterik fistül, transfinkterik fistül, suprasfinkterik fistül ve ekstrafinkterik fistül olarak 4’e ayrılmaktadır. Halk dilinde ise fistüller üç şekilde görülürler. Basit fistül, komplike fistül ve at nalı fistül olarak adlandırılır.

Detay

Makat Apsesi Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat apsesi aslında cildin içerisine doğru ilerleyen bir tür tünel veya kanaldır. Makat civarında bağırsak ile cilt arasında oluşan küçük tüneller vardır ve bu tünelcikler bir ya da birden fazla olabilir. İltihabi bağırsak hastalıkları denilen bağırsak hastalıklarından ya da makat civarındaki oluşan bir apsenin kendiliğinden delinmesinden sonra oluşur.

Detay

Perianal Fistül Nedir?

OP. DR. Yasir Gözü

Perianal fistül belirtileri de bu şekildedir. İltihaplı bünye kişiye zarar verir. Bu apseler de kişide ciddi rahatsızlıklara yol açar

Detay

Anal Fistül ile Anal Fissür Arasındaki Farklar

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fissür ve anal fissür hastalığı da bir makat hastalığıdır ve makat çevresinde görülür. Özellikle de okunuş ve yazılış bakımından benzerlikleri sebebiyle hastalar arasında kafa karışıklığı yaratmaktadır. Aralarındaki yaşanabilecek tek ilişki ise fissürün tedavi edilmemesi gibi durumlarda fistüle dönüşme riskidir.

Detay

Anal Fistül Ne Demek?

OP. DR. Yasir Gözü

Fistül anal bölge civarında olağan dışı bir şekilde oluşmaya başlamış bir tür kanaldır. Genelde makat ve cilt dokusu arasında gelişmeye başlar.

Detay

Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Bakım

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında sağlıklı beslenmek, düzenli oturma banyosu yapmak ve doğru tuvalet alışkanlığı gelmektedir.

Detay

Makat Fistülün Oluşma Nedenleri

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistül (makat fistülü) normalde cilt ile bağırsak arasında oluşan kanala denir. Makat bölgesinin iç tarafında çatlak ve apseler oluşur ve kronikleşmesi sonucu meydana gelir

Detay

Anal Fistül Tedavisi Cerrahi Yöntemler

OP. DR. Yasir Gözü

Anal Fistül Tedavisi Cerrahi Yöntemler : Seton tekniği, Fistülotomi tekniği, Fibrin yapıştırıcı tekniği, Tıkaç tekniği, Flep tekniği

Detay

Kaç Tip Anal Fistül Vardır

OP. DR. Yasir Gözü

Anal fistüller makatta bulunan kaslarla olan ilişkilerine göre dörde ayrılmaktadır. İntersfinkterik Fistüller, Transfinkterik Fistüller, Suprasfinkterik Fistüller, Ekstrasfinkterik Fistüllerdir. Halk dilinde ise Basit fistüller, komplike fistüller ve at nalı fistülleri olarak adlandırılırlar.

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623