Anal Fistül

Anal Fistül

Anal Fistül 

Anal fistül bir diğer adı ile makat fistülü; iki organ veya iki doku yüzeyi arasında doğal olmayan bir bağlantının olmasına denir.  Sindirim kanalının son bölümü olan  anal kanal ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının  olmasına denir. Fistül oluşumlarının çoğunlukla öncesinde bir makat apsesi problemi görülmektedir, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan  bir geçittir. 

Anal fistüller makatı kontrol eden kaslar ile olan ilişkilerine göre dört tip altında sınıflandırılır.

İntersfinkterik Fistüller

Anüsü kontrol eden iç kas ile dış kas arasından geçerek makat içine açılır.

Transfinkterik Fistüller

Makatı kontrol eden dıştaki kasın arasından geçerek makat içine açılır.

Suprasfinkterik Fistüller

Makat bölgesinde yer alan kasların hepsinin üzerinden geçerek makat içine açılır.

Ekstrasfinkterik Fistüller

Makat etrafındaki cilt ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum içine direkt açılır.

Fistül rahatsızlığı kendiliğinden çok nadiren iyileşmektedir ve çok uzun süre devam ettiğinde nadiren kansere yol açabilir.

Anal fistül oluşum nedenleri;  makat apsesi fistül rahatsızlığının en sık görülen nedenidir. Bir apse, içi boşaltıldıktan sonra, hastalığın başladığı anal salgı bezi ile boşaltılmanın sağlandığı cilt arasında bir geçit oluşturabilir oluşan bu geçite  fistül denir. Eğer bu iltihabi  durum devam ederse  bu geçitten devamlı olarak cerahat drene olur ve hastada akıntı yakınmaları olur. Eğer ki ilk olarak fistülün cilt tarafındaki dış ağzı iyileşirse iltihap sebebi ile tekrarlayan apse gelişebilir.

Buna ek olarak birçok başka nedenle de makat fistülü oluşabilir. Bunlar;

Makat kanseri - Kalın barsak kanseri

Tüberküloz

İltihabi barsak hastalıkları - Crohn hastalığı

Eşlik eden diğer hastalıklar

Yaralanma - Kaza sonucu

Diğer hastalıkları

Apse veya Fistül Belirtileri; makat etrafında ağrı ve şişlik olması, makat  bölgesinde yanma, iltihabi akıntı ve şiddetli kaşıntı görülmektedir. Kişinin iç çamaşırlarında akıntı ile kirlenme, kötü koku, fistül gelişen kişilerde çoğunlukla kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı yakınması olup, bu hastalarda genel olarak ateş halsizlik ve ağrı olmaz.  Bu şikayetlerin ortaya çıkması tekrar apse gelişimine işaret eder.  Kişide ateş, makatta dolgunluk hissi, dışkılama sorunu ve idrar yaparken zorlanma olması.  Anüs çevresindeki rahatsızlıkların bulguları birbirine fazla benzerlik göstermektedir.  Doğru tanı ve tedavi  kişinin uzman bir doktora muayene olması çok önemlidir. Bölgeden kaynaklı birçok hasta şikayetlerini saklar,  başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktorun bilgisi dışında eczanelerden alınan ilaçlar ile şikayetlerini  yok etme çabası içine girerler.  Sık karşılaşılan bu durum gereksiz zaman kaybına ve altta yatan önemli hastalıkların geç teşhis edilmesine neden olmaktadır. 

Anal fistül rahatsızlığının kanser ile ilişkisi var mı; nadir bir durum olsa da fistül hastalığı sonucu kanser gelişebilmektedir. Çok uzun yıllar sonra  yaklaşık olarak bir rakam vermek gerekişe 8-10 yıldan fazla devam eden fistül hastalığı sonucu makat bölgesinde oluşan tahribat kanser oluşmasına neden olabilir.  

 

Fistül Tedavisi Amacı

Fistül tedavisindeki ana amaç;

İltihabı ve fistül kanalını ortadan kaldırmak,

Tekrarlamasını (nüks etmesini) önlemek,

Ameliyat sonrası kişinin dışkı kontrolünün bozulmamasını sağlamak,

Mümkün olan en kısa sürede iyileşmeyi sağlamaktır.

Hastalığın tekrarlamasını önlemek ve bunları yaparken de anal fistülü (makat fistülü - perianal fistül) tedavi etmek için genellikle bir ameliyat (cerrahi girişim) gerekir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi fistül hastalığında da ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mümkün. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bölgenin hassasiyeti ve klasik ameliyatın yan etkileri düşünülünce ameliyatsız tedavi yöntemleri daha avantajlı bir hal almaktadır.

Öngörülen sürede iyileşmeyen ya da iyileştikten sonra tekrar akıntısı başlayan yaralarda fistül hastalığının tekrarladığı söylenebilir. Ama muayene ile fistülü teyit etmek gerekir.

Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez.

 

Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajları

Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz

Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur

İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir

İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz

Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.

Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623