Anal Fistül Belirtileri

Anal Fistül Belirtileri

 

Anal Apse ve Fistül Belirtileri Nelerdir 

Anal apse ya da makatta apse  genellikle kendini anal bölgenin fistülizasyonu ile gösterir. Anal bölgede apse dediğimizde anal bölgede şişkinlik, dolgunluk, ısı artışı ve şiddetli ağrı zonklama şikayeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durumu diş apsesine benzetebiliriz. Ancak makatta olması daha sıkıntılı bir süreçtir. Mevcut bulunan apse bir süre sonra boşalmak zorundadır. Deriye kendi kendine boşalır ve makatın etrafından kendine bir yol bularak dışarıya açılır. Böylece fistül değişir. Makatla deri arasında bir tünel oluşur. Bu tünelde kronik bir akıntı meydana gelir. Sonuç olarak bu bölgenin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Anal fistül diyebilmek için makat deliğinin hemen dışında 1 cm ya da 8 10 cm kadar uzağında kalça bölgelerinde ya da perine dediğimiz iki bacağın arasında bir deliğin bulunması söz konusudur. Bu delikten zaman zaman dışarı bir akıntı oluşur. Bu akıntı bazen kesilir o bölgede şişlik ve ağrı olur. Sonra kendiliğinden boşalıp dışarıya tekrar o akıntı devam edebilir.

Anal fistülün ilk safhalarında yani apse olduğu dönemlerde makat bölgesindeki belirtiler şöyledir

  • Şişlik
  • Kızarıklık
  • Şiddetli ağrı
  • Yüksek ateş
  • Şiddetli kaşıntı
  • Makatta dolgunluk hissi
  • Virüse bağlı olarak meydana gelen fistüllerde genellikle ateş ve mide bulantısı

Bunlara ek olarak dışkılama problemi ve idrar yapmada problemler anal fistül belirtilerine eşlik etmektedir.

Yukarıdaki bu durumlar hastayı durumunu ciddi bozabilir ve mutlaka oradaki apsenin boşaltılması gerekir. Hastaların çamaşırlarında bazen dışkı bulaşması görülebilir. Bazen kan bulaştığı görülebilir. Muayene sırasında hastanın makat bölgesine baktığımızda bazen gözle görülmeyecek kadar küçük bir delik fark edebiliriz. Bazen de makata çevresinde birden fazla delik fark edilir. Tek olan delikler genellikle apseler sonucu oluşan fistüllerdir. Ama birden fazla delik söz konusu ise bu iltihaplı bağırsak hastalığının ilk bulgusu olabilir.

Anal fistül kimlerde görülür?

Bu hastalığı hazırlayan bazı etmenler olduğunu bilmekteyiz. Mesela cinsiyetinin erkek olması, dışkılama alışkanlığının düzensiz gerçekleşmesi, diyabet rahatsızlığı bulunması, tüberküloz benzeri hastalıkların belirtisi olan kişilerde perianal apse ve fistüller sık görülmektedir. Şöyle bir durum var ki bu etmenleri taşımayan kişilerde de anal apseler ve fistüller gelişebilmektedir. 

Fistül tedavisi yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623