Anal Fistül Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Anal Fistül Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Anal Fistül Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 
Fistül, anüs çevresinde apse oluşması ile meydana gelmektedir. Bu hastalığı daha iyi anlayabilmek adına makat kısmının anatomisini bilmekte fayda var. Makatın giriş kısmında küçük salgı bezleri bulunur ve bu bez kanallarının tıkanmasıyla beraber o bölgede apse oluşumu gerçekleşir. Makatın iç kısmında dişli çizgi adı verilen yerde bu kesecikler yer alır. Bu keseciklerin amacı sıvı salgılayarak gaitanın (dışkı) anüse zarar vermeden ve kolayca vücudu terk etmesini sağlamaktır. Bu kesecikler bir kanal vasıtasıyla anüse açılır ve burada bir tıkanma meydana geldiğinde, bölgede apse gelişimine sebebiyet verir. Fistül hastalığı tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur. 
 

Fistülün Belirtileri

 
Makat bölgesinde apse oluştuğunda kişide bazı semptomlar gözlenmektedir. Bunları saymak gerekirse;
- Makat etrafında yoğun ağrı
- Bölge şişlik ve dolgunluk hissi
- Anal bölgede yanma hissi ve kızarıklık
- Apseye bağlı olarak halsizlik ve üşüme hissi
 
Fistül hastalığında oluşan kanallardan akıntı gerçekleşir. Bu akıntı kötü kokuya ve iç çamaşırında lekeye sebebiyet vermektedir. Bu akıntı kişinin anüs bölgesinde tahrişe de neden olabilir. Oluşan fistül akarak kişiyi rahatlatır ve dolgunluk hissini ortadan kaldırır. Kişi rahatladıktan sonra doktora gitmekten vazgeçebilir ama bu yanlış bir harekettir. Anal apsenin erkenden müdahale edilerek fistüle dönüşmesi engellenebilir. Fistülün oluşumunu kısaca özetlemek gerekirse, apsenin boşalmasından sonra bölgenin tam olarak iyileşmemesi sonucunda oluşur. İlerleyen zaman içerisinde tünel oluşumuna sebebiyet verir ve enfeksiyonun devam etmesine neden olur.
 

Fistülün Tedavisi

 
Anal fistül bitkisel tedavi başlığına burada detaylıca değinebiliriz. Fistül hastalığı en karmaşık makat hastalıklarından bir tanesi ve bu karmaşıklık hastalığın çözümüne de yansımaktadır. Bu sebepten anal fistül hastalığını herhangi bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile iyileştirmek mümkün değildir.  Hasta burada en kısa sürede doktora başvurarak, profesyonel bir yardım almalıdır. Fistül oluşmamışsa, orada apse varsa apsenin boşaltılmasıyla ya da fistül varsa tedavi olarak bu ağrıdan kurtulabilirler. Özellikle hastalığın meydana geldiği yer itibariyle kişiler doktora gitmekten çekiniyorlar. Bu çok yanlış bir durumdur çünkü beklemenin bir faydası olmadığı gibi beklemek apsenin fistüle dönüşmesine sebep olmaktadır. Anal fistül hastalığı zamanında tedavi olmazsa kansere yol açabilme ihtimali de mevcuttur.
 
Fistül tedavi işlemlerinde ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki farklı çözüm yolu vardır. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bu tarz hastalıklarda ameliyat işlemi her zaman en son tercih olmalıdır. Özellikle bölgenin hassasiyetini düşündüğümüzde ameliyat işleminin kişiye birçok zorluk yaşatacağını belirtmekte fayda çünkü cerrahi işlem sırasında anüs bölgesindeki kaslar hasar göreceği için ameliyat sonrası kişide dışkı tutamama gibi problemler sık sık gözlemlenmektedir. Eğer kişi ameliyat olacak ise konusunda uzman hekim tarafından, çok dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.
Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623 
 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623