Anal Fistül Doğal Olmayan Tünel

Anal Fistül Doğal Olmayan Tünel

Anal fistül makat bölgesini en fazla zorlayan önemli bir hastalıktır. Fistül hastalığının tedavisini tamamlamak için makat bölgesinin yapısını çok iyi bilmek gerekir. Makatın giriş kısmında vücuttan dışkının rahat bir şekilde dışarı çıkmasını sağlamak için mukoza üreten salgı bezleri bulunur. Bu salgı bezleri tıkanırsa apse meydana gelir. 
Meydana gelen bu apseler zamanla kendi kendine boşalabilirler. Apse boşalmasından sonra oluşan boşluklar fistülün gelişmesine yol açar. Boşalan iki apse boşluğundan bir tanesi fistüle dönüşebilir. Anal fistül hastalığının tanımını özetleyecek olursak kesecik ile anüs arasında tünel şeklinde olan ve doğal olmayan yapıdır.
Anal fistül hastalığından kese ile anüs arasında bulunan tünel şeklindeki doğal olmayan yapılar hastalığın tam özetidir. 
 
Anal fistül belirtileri; Anal fistül hastalığında belirtiler çok nettir. Anüs çevresinde meydana gelen ağrı ve şişlik, makat bölgesinde iltihaplı akıntı ve kaşıntı, iç çamaşırda akıntı ve kirlenme, kötü koku, sarı renkli cerahat akıntı anal fistülün belirtileri arasında yer alır. 
Bu hastalıkta cildin gözle görülecek açık bir şekilde ağızlaşması, oturma sırasında zonklama, sancılı ağrılar, hassaslık, kızarıklık, dışkılama sırasında ağrı ve kanama görülmesi mümkündür.
Anal fistüllerin kendi kendine iyileşme durumu nadir de olsa olabilen bir durumdur.  Hastalar genellikle hastalıklarından utandıkları için tedavilerini ertelerler. Bu da durumlarının daha kötüye gitmesine yol açar. 
Anal fistül ilerlediğinde cilt kanserini de tetiklediği için mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. 
Anal fistül hastalığında tedaviyi gerçekleştirecek kişinin tecrübesi önemlidir. Tedavi yöntemlerinin kişi özeline göre uygulanması da tedavinin önemli detaylarındandır. Çünkü her yöntem her hastada aynı sonucu vermemektedir. 
Anal fistül hastalığı klasik cerrahi işlemlerle yapılacağı gibi ameliyatsız yöntemlerle de gerçekleştirilmektedir. Klasik cerrahi işlemlerde fistül kanalının çevresi sert dokularla beraber birlikte çıkarılır. Bu gibi durumlarda geniş alanlarda yara oluşma ihtimali söz konusudur. Ayrıca makat kas hasarı da oluşabilecek bir başka komplikasyondur.
 
Makatta hasar meydana geldiğinde hastalarda gaz kaçakları ve akıntı oluşabilmektedir. Bunun dışında narkoz ile tedavi edilen hastalarda narkozun yan etkileri görülebilir. Ameliyatsız şekilde tedavi edilen hastalarda işlem lazerle yapılacağı için hastalar tedavi sonrasında gündelik yaşamına kısa sürede dönebilecektir. Ayrıca operasyon sonrasında kontrol süreci de devam edeceği için hastaların korkacakları durumlar ortadan kalkar. Kesi ve dikiş gibi işlemlerin uygulanmadığı hastalar çalışıyorlarsa işlerine geri dönüp aynı gün yolculuk yapabilirler. 
 

Makat Hastalıklarında Oturma Banyosu 

Makat bölgesi hastalıklarında (hemoroid, anal fistül ve anal fissür gibi) oturma banyosu hastaların ağrı ve şişliklerini gidermek için kullanılan yöntemdir. Oturma banyosu kişileri rahatlatsa bile bu doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Bilinçsizce yapılan oturma banyoları sanılanın aksine kişiye fayda değil zarar verebilir. Herpes iltihabına da neden olabilen yanlış oturma banyoları aşırı soğuk suyla yapılırsa makatta kas spazmının gerçekleşmesine yol açabilir. 
 
 

Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Anal fistül tedavisi ameliyatsız yapıldığında hastaya faydaları saymakla bitmez. 
Anal fistül tedavisi lazer yöntemiyle yapılmaktadır. Acısız ve kesisiz şekilde tedavi yapılan hastalar ameliyat korkusu yaşamadan sağlıklarına kavuşabilirler. 
Ameliyatsız tedavi avantajları;
Kesi ve dikiş olmayacağı için hastalarda iyileşme süresi çok kısa olur. 
Lokal anestezi ameliyatsız tedaviler için yeterlidir. 
Ameliyatsız işlemler sadece 5-10 dakika gibi kısa sürede yapılır. 
İşlem sonrasında hastalar aynı gün taburcu olabilir. Yatağa mahkum kalmaz. 
Merkezimide ameliyatsız tedaviler başarıyla uygulanmaktadır. 
Müdahale sonrasında hastalarda hissedilen acı en düşük seviyededir.   
 
 
Anal fistül tedavisi ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623