Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

 
Fistül kelime kökeni olarak Latinceden gelmektedir, kelime köken olarak Latincede kanal anlamına gelen “fistula” kelimesine dayanmaktadır. Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir. Nerede ise vakaların tümünde, geçmişte olan bir apse sonucunda oluşan perianal fistül, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır. Perianal fistüller için sınıflama sistemi, günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Fistül hastalığı tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklinde oluşumdur.
 

Fistülün Belirtileri

 
Fistül hastalığının belli belirtileri vardır, fistül belirtileri aşağıdaki gibidir; 
- Makat etrafında ağrı ve şişlik,
- Makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı, 
- İç çamaşırında akıntı ile kirlenme, ve bu akıntıya sebebiyle kötü koku, 
- Kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı
 

Fistül Türleri 

 
Fistül hastalığı yukarıda da bahsettiğimiz diğer makat türlerine göre biraz daha karmaşık bir hastalıktır. Anal bölgemizde sfinkter kasları var, bu kaslar dışkının tutulmasını sağlar. Fistül türleri, oluşan kanalların sfinkter kasıyla olan ilişkisine göre sınıflandırılmaktadır. Dört farklı fistül türü bulunmaktadır. Bu fistülleri sıralamak gerekirse; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir ve sadece  yüzde 1'ini oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa uzanır.
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 

Fistülün Tedavisi

 
Anal Fistüller kendiliğinden çok düşük bir ihtimalle  iyileşir ve çok uzun süre devam ettiğinde nadiren kansere yol açabilir. Düşük bir oranla fistül hastalığı sonucu kanser görülebilir. Çok uzun yıllar (yaklaşık 8-10 yıldan fazla) süre gelen  fistül hastalığı sonucu makat bölgesinde oluşan tahriş ve  tahribat sonucu kanser gelişebilir.
 
Fistül hastalığında ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki tedavi seçeneği mevcuttur. Ameliyatlı klasik tedaviler artık günümüz teknolojisi düşünüldüğünde geride kalmıştır ve kişiye birçok olumsuz yansıması mevcuttur.
 
Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623 
 

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623