Anal Fistül Tedavi Sonrası

Anal Fistül Tedavi Sonrası

Anal Fistül Tedavi Sonrası

 
Fistül rahatsızlığı diğer makat hastalıkları ile karşılaştırıldığında en karmaşık yapıdaki hastalıktır. Bu nedenle fistülü anlayabilmek adına makat anatomisi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. 
Makatın bölgesinin girişinde dışkının vücuttan rahatça atılmasını sağlamak adıyla mukoza üreten salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezinin kanalları tıkandığı zaman, tıkalı olan apse oluşumu gerçekleşmektedir. Bu apseler zaman içerisinde kendi kendine de boşalabilmektedir fakat bu durum zincirleme bir olaya sebebiyet vermektedir. Boşalan apse boşlukları fistül hastalığına sebebiyet vermektedir. Bu durumu sayısal olarak açıklamak gerekirse boşalan her iki apse boşluğundan bir tanesi fistüle dönmektedir. Fistül rahatsızlığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklinde olan ve doğal olmayan yapılardır.
 

Fistülün Belirtileri

 
Fistül hastalığının belli belirtileri vardır, fistül belirtilerini sıralamak gerekirse; 
- Makat etrafında ağrı ve şişlik,
- Makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı, 
- İç çamaşırında akıntı ile kirlenme, ve bu akıntıya sebebiyle kötü koku, 
- Kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı
 

Fistül Türleri 

 
Fistül hastalığının diğer makat hastalıklarından daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu dile getirmiştik. Bu karmaşıklık fistül türlerinin ayrımında da ana etkendir. Burada yine makat anatomisine değinmemiz gerekiyor, makat bölümünde dışkıyı tutmamızı sağlayan sfinkter kasları bulunmaktadır. Oluşan kanalların sfinkter kasıyla olan ilişkisine göre türler birbirinden ayrılmaktadır. Dört farklı fistül türü bulunmaktadır. Bunlar; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistüldür.  
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir. Ekstra-sfinkterik fistül %1 gibi küçük bir yüzdeye sahiptir. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği  tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 

Fistülün Tedavisi

 
Fistül hastalığı tekrarlar mı sorusunu bu kısımda cevaplayabiliriz. Anorektal fistüller tekrar edebilir hastalıktır. Çünkü ameliyat sonrası yara iyileşirken kalçaların kapalı olması sebebiyle yara dudakları birbirine temas eder ve cilt çabucak yapışır. Ama ciltaltı dokular iyileşmeden cildin yapışıp iyileşmesi zaten fistül demektir. Bu yüzden ameliyat sonrası yara iyileşirken hekim ile sıkı bağlantıda olmak gerekir. 
Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
Fistül Tedavisi Sonrası
- Günde en az 2-3 litre su içilmeli
- Lif ve posa bakımından zengin gıdalar tüketilmeli
- Düzenli bir biçimde ılık banyo yapılmalı
- Genel temizliğe dikkat edilmeli
- Ameliyat bölgesinin temizliğine ayrıca özen gösterilmeli
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623