Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu 

Perianal fistül; makat ve cilt dokusu arasında oluşan tünel benzeri kanal yapısının oluşmasında denir. Makat bölgesinin iç kısmında birden fazla  bez dokusu yer alır ve bu salgı bezlerin salgıladığı mukoza yardımı ile  dışkı  kolaylıkla dışarı atılır, bezlere iç ve dış kaslarda eşlik eder.  Bezlerin ilk görevi gaz ve dışkı tutmaktır. Kabızlık sorununda sık görülen gaitanın sertleşmesi ve dışkılama anında kişinin fazla ıkınarak makat bezlerinde küçük yırtılmalara sebebiyet verir. Bu yırtılmalar sonucunda anal bölgede şişlik ve apse oluşur. Oluşan apse zamanla kişide kızarıklık, şiddetli ağrı, yüksek ateş  ve halsizlik yakınmalarına sebep olur. Apseler tedavi edilmediği sürece ileri evrelerde  fistüle dönüşürler.

Perianal fistül belirtileri; makat etrafında ağrı ve şişlik oluşur, makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı olur, iç çamaşırlarda akıntı ile kirlenme ve kötü koku olur,  kişide ateş olur, makatta dolgunluk hissi,  dışkılama problemi ve idrar yapmada sıkıntı  bu bulgular arasındadır. Anal apse , makat ve rektumun yakınında iltihap içeren boşluklardır.  Fistülün ilk belirtileri; dışkılama sırasında  hissedilen acı ve dışkıda görülen kandır.  Bu durum görüldüyse öncesinde o bölgede apse oluşmuş demektir.   Perianal fistülün oluşma nedeni bu apseler bir tünele dönüşür, apsenin patlaması sonucu makat bölgesinde fistül oluşur. Makat bölgesinde oluşan apsenin patlaması ile bir boşluk oluşur.  Anal fistül rahatsızlığında kişide ilk olarak kanamalar görülür, bu kan kokulu ve iltihaplıdır. Apse kişide ateş, halsizlik, ağrı ve kaşıntıya neden olur.  Oluşan delik zamanla cilde doğru hareket ederek, bir çift çıkışlı tünele dönüşür. Anal fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır.

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır. İltihap akıntıları, makatta gelişen kirleri, gaz ya da dışkıları temizleme mantığına dayanan oturma banyosundaki asıl amaç, eğer hasta müdahale olmuş ve operasyon geçirmiş ise o bölgenin temiz kalmasını sağlamak yönündedir.

Oturma banyosu genellikle makat çatlağı, makat fistülü, hemoroid (basur), makat apsesi, makat bezleri iltihabı gibi sorunlar sırasında ağrıyı azaltmak için ve yaraların hızla iyileşebilmesi adına önerilir.

 

Oturma Banyosu Nasıl Yapılır?

Hastalar, küvet veya leğen içinde oturarak, dirseklerini yakmayacak derece ılık suyun içinde 10-20 dakika arası, günde 3-5 sefer oturma banyosunu gerçekleştirmelidir. Makat bölgesi ya da müdahale olan bölge iyice açılarak oturma banyosu yapılmalıdır. Böylece o bölge doğru bir biçimde temizlenmiş olur.

 

Oturma Banyosu Yanlış Yapılırsa Ne Olur?

Bunun yanı sıra makat bölgesi rahatsızlıklarda ve akut alevlenmelerinde (hemoroid, anal fistül ve anal fissür gibi) oturma banyosu hastaların ağrı ve şişliğini gidermek için kullanılan başlıca yöntemlerden biridir. Fakat ne olursa olsun bir doktor muayenesi sonrasında oturma banyosuna karar verilmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan oturma banyoları yarardan çok zarara sebebiyet verebilir. Öyle ki, oturma banyolarının çok sıcak yapılması ağrıyı geçirebilir ancak makat bölgesindeki şişliği arttırarak ödem de oluşturabilir. Aynı zamanda Herpes iltihabına da yol açabilen yanlış oturma banyosu, aşırı soğuk su ile yapıldığı takdirde makat bölgesinde kas spazmına da yol açabilir.

 

Bu sebepten dolayı oturma banyosunun sıcaklık derecesi de önemli konular arasındadır. Şayet, makat bölgesinde bir ağrı ya da şişlik durumu söz konusu ise olayın akut (aniden) olup olmadığı değerlendirilmeli ve değerlendirme sonrası duruma göre sıcaklık ve oturma banyosu süresi belirlenmelidir.

 

Oturma Banyosu Sırasında Faydalı Doğal Yöntemler Var Mıdır?

 

İşlem sırasında bir parça pamuğa sürülen az bir zeytinyağının makat bölgesine sürülmesi de iyileşme sürecine faydalı olacaktır. Makat problemlerinde kullanılan oturma banyosunda en doğal yöntem özellikle papatya suyu, deniz suyu ve kaynatılmış kuru incir kullanmaktır.

 

Oturma Banyosu Tamamlanınca Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Makat bölgesini sabah ve akşam olmak üzere en az iki defa yıkamak gereklidir. Böylece dışkı artıkları ve ter sorunundan bölge arındırılır. Oturma banyosu tamamlandıktan sonra makat bölgesinde pişik oluşumunu engellemek adına hafif nemli bir havlu veya bez ile söz konusu bölgeyi kurutmak oldukça faydalıdır. Her oturma banyosundan sonra işlem bittiğinde oluşabilecek iltihaplardan korunmak adına işlem yapılan küvetin veya leğenin içi doğru bir biçimde temizlenmelidir.

 Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623