Apse ve Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

Apse ve Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

Apse ve Anal Fistülün Belirtileri Nelerdir?

 
Apse ve anal fistül birbirleriyle ilişkili birer hastalıktır. Bu hastalıklar bir zincir misali birbirleriyle alakalıdır fakat fistülü anlayabilmek adına makat anatomisi hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor.  
 
Anal apse birçok kişide görülen bir hastalıktır. Anal apse oluşumu ise anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur. Tıkanan bu kanallarda apse oluşumu meydana gelir. Bu apseler kendi kendine boşaldıktan sonra o boşalan alanda fistül oluşu gerçekleşir.
 
Anal fistül hastalığını detaylandırmak gerekirse, fistül iki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının (kanalın) olmasına fistül denir. Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise anal fistül - makat fistülü veya perianal fistül denir.
 
Gaita (dışkı) çıkışının ve tutulmasının kontrolünü sağlayan sfinkter adlı kaslar makat çevresinde yer almaktadır. Anal fistüllerin sınıflandırılması bu kaslarla ve bu tünellerin kaslarla ilişkisine göre sınıflandırılır. Bu süreç sonrasında fistüller 4'e ayrılır.  Anal fistüller;  intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  Bazı fistüller sfinkter kası ve etrafında basit yapılar kurarken bazı fistül türleri ise daha karmaşık yapıya sahip olabilirler. Bu fistülleri biraz daha detaylandırmak gerekirse;
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin %1’lik gibi küçük bir kısmını oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 
Apse ve anal fistül hastalığı kendini çeşitli belirtiler ile belli etmektedir. Anal fistül belirtileri aşağıdaki gibidir;
 
- Anüs çevresinde tahriş
- Dışkılama sırasında irin gelmesi
- Oturma esnasında zonklama 
- Sancılı ağrı
- Anüs çevresinde şişlik, hassasiyet, kızarıklık
- Kokulu akıntı
- Dışkılama sırasında ağrı
- Dışkılama sırasında kanama
- Apseye bağlı olarak halsizlik
 

Anal Fistül Tedavisi

 
Birçok hastalıkta olduğu gibi bu anal fistül sorununda da klasik ameliyat ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer gibi acısız ve kesisiz yöntemler kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623