Fistül Hastalığı Nasıl Oluşur

Fistül Hastalığı Nasıl Oluşur

Fistül Hastalığı Nasıl Oluşur

 
Fistül sorunu hemoroid ile beraber toplum içerisinde en sık rastlanan anal hastalıklarından bir tanesidir. Fistül hastalığının adı latince fistula (kanal) kelimesinden gelmektedir. Hastalığın kendisini ele alacak olursak, fistül iki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının (kanalın) olmasına fistül denir. Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise anal fistül - makat fistülü veya perianal fistül denir.
 
Fistül hastalığı nasıl oluşur sorusuna da yanıtlamak gerekir. Makatın giriş kısmında küçük salgı bezleri yer almaktadır. Bu salgı bezleri mukoza salgılayarak dışkının vücuttan daha rahat çıkmasını sağlar. Bu bezlerin kanalları tıkandığı zaman iltihap ve apse oluşumu gerçekleşir. Fistül hastalığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur. 
 

Anal Fistül Belirtileri

 
Anal fistül belirtileri aşağıdaki gibidir;
 
- Anüs çevresinde tahriş
- Dışkılama sırasında irin gelmesi
- Oturma esnasında zonklama 
- Sancılı ağrı
- Anüs çevresinde şişlik, hassasiyet, kızarıklık
- Kokulu akıntı
- Dışkılama sırasında ağrı
- Dışkılama sırasında kanama
- Apseye bağlı olarak halsizlik
 
Gaita (dışkı) çıkışının ve tutulmasının kontrolünü sağlayan sfinkter adlı kaslar makat çevresinde yer almaktadır. Anal fistüllerin sınıflandırılması bu kaslarla ve bu tünellerin kaslarla ilişkisine göre sınıflandırılır. Bu süreç sonrasında fistüller 4'e ayrılır.  Anal fistüller;  intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  Bazı fistüller sfinkter kaslarındaki yapısı gereği düz ve kısa kanal meydana getirirken bazıları uzun ve karmaşık bir kanal oluşturabilir, bu da zaten fistül çeşitlerinin ayrımını yapabildiğimiz kısımdır. Bu fistülleri biraz daha detaylandırmak gerekirse;
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin %1’lik gibi küçük bir kısmını oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 

Anal Fistül Tedavisi

 
Anal fissür tedavisi, ameliyatlı klasik tedavi ve ameliyatsız tedavi yöntemleri olmak üzere iki kategoride incelenebilir. Fistül hastalığının ameliyat tedavisi bölgenin hassaslığı ve hastalığın karmaşıklığı sebebiyle tercih edilmemelidir. Klasik ameliyat yöntemi sonrasında kişi uzun süre hayatına devam edemez, büyük acılar yaşar ve yaşam konforu ciddi bir şekilde zarar görür.
Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer gibi acısız ve kesisiz yöntemler kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623