Fistül Nasıl Bir Hastalıktır?

Fistül Nasıl Bir Hastalıktır?

Fistül Nasıl Bir Hastalıktır?

 
Anal fistül, cilt ve bağırsak arasında yer alan ama normalde olmaması bir kanalın oluşması durumuna denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) olağan dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü, anal fistül veya perianal fistül adı verilmektedir. Fistül kelime anlamı olarak Latincede kanal anlamına gelen fistula kelimesinden gelmektedir. Anal fistül hastalığı diğer makat hasatlıklarına oranla daha karmaşık yapıya sahiptir. Anal fistülü detaylıca anlatabilmek adına makat anatomisine de değinmek gerekir. Makat bölgemizde gaitanın (dışkı) vücudu rahatça terk edebilmesi için salgı salınımı gerçekleştiren bez ve bu bezin kanalları mevcuttur. Bu bez kanalları zaman içerisinde tıkanabilmektedir. Tıkanma gerçekleşen bez kanallarında apse oluşumu görülmektedir. Bu apseler zaman içerisinde kendi kendine boşalabilmektedir, boşalan apse boşlukları ise anal fistül hastalığına sebebiyet vermektedir. Fistül hastalığı da tam olarak bu apse boşluğu ile anüs arasında tünel şeklinde oluşumdur.
 
Yukarıda fistülün en büyük sebebinin apse olduğundan bahsettik. Bunun dışındaki nedenleri sıralamak gerekirse;
 
- Makat kanseri
- Kalın barsak kanseri
- Crohn hastalığı
- Eşlik eden diğer hastalıklar
- Yaralanma - Kaza sonucu
- Diğer hastalıklar
 
Gaita (dışkı) çıkışının ve tutulmasının kontrolünü sağlayan sfinkter adlı kaslar makat çevresinde bulunmaktadır. Anal fistüllerin sınıflandırılması sfinkter kaslarıyla ilişkilidir. Fistüller oluşum durumuna  ve ilerleme şekline  bağlı olarak 4'e ayrılır.  Anal fistüller;  intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  Bazı fistüller düz ve kısa kanal meydana getirirken bazıları uzun ve karmaşık bir kanal oluşturmaktadır. Bu fistülleri biraz daha detaylandırmak gerekirse;
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin %1’lik gibi küçük bir kısmını oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en sık görünen hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 
Anal fistül hastalığının geçmişinde eski bir apse ya da kronikleşmiş apse durumları söz konusudur. İç makat kasları arasında oluşan iltihap, kendini dışarıya atabilmek adına bir kanal oluşturur. Akabinde  ise makat etrafında bir çıkış deliği açarak o bölgeden dışarıya akmaya başlar. İltihabın aktığı bu deliğe fistülün dış ağzı denir. Fistülün oluşturduğu kanal ise fistül traktı olarak adlandırılır.
 

Anal Fistül Tedavisi

 
Birçok hastalıkta olduğu gibi fistül hastalığında da ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mümkün. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bölgenin hassasiyeti ve klasik ameliyatın yan etkileri düşünülünce ameliyatsız tedavi yöntemleri daha avantajlı bir hal almaktadır.
 
Öngörülen sürede iyileşmeyen ya da iyileştikten sonra tekrar akıntısı başlayan yaralarda fistül hastalığının tekrarladığı söylenebilir. Ama muayene ile fistülü teyit etmek gerekir.
 Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer gibi acısız ve kesisiz yöntemler kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 444 8 623 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623