Fistül Sınıflaması

Fistül Sınıflaması

Fistül Sınıflaması

 
Fistül sınıflaması çeşitlilik gösterir. En basit ve pratik olan Parks’ın sınıflamasıdır. Referans noktası olarak internal ve eksternal sfinkterleri alır fakat bunlardan bahsetmeden önce fistül hastalığına detaylıca değinmekte fayda var. Fistül kelime olarak Latince fistula (kanal) kelimesinden gelmektedir. Fistülü biraz daha detaylandırmak gerekirse, apse oluşumu ile meydana gelmektedir. Bu hastalığı anlayabilmek için makat kısmının anatomik yapısını da bilmek gerekiyor aslında. Makatın giriş kısmında, dışkının kolay bir şekilde vücuttan ayrılmasını sağlayan salgı bezleri mevcuttur. Bu salgı bezinin kanalları tıkandığı zaman bölgede apse oluşumu gerçekleşiyor. Bu apse oluşumu kendi kendine boşabilimektedir ve boşalan apse boşlukları ise zamanla fistül oluşumuna yol açmaktadır. Fistül hastalığı tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklindeki oluşumdur. 
 

Fistülün Belirtileri

 
Fistül hastalığının belli belirtileri vardır, fistül belirtilerini sıralamak gerekirse; 
 
- Makat etrafında ağrı ve şişlik,
- Makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı, 
- İç çamaşırında akıntı ile kirlenme, ve bu akıntıya sebebiyle kötü koku, 
- Kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı
 

Fistül Türleri 

 
Fistül hastalığı diğer makat türlerine göre biraz daha karmaşık bir hastalıktır. Anal bölgemizde sfinkter kasları var, bu kaslar dışkının tutulmasını sağlar. Fistül türleri, oluşan kanalların sfinkter kasıyla olan ilişkisine göre sınıflandırılmaktadır. Dört farklı fistül türü bulunmaktadır. Bu fistülleri sıralamak gerekirse; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir. Ekstra-sfinkterik fistül %1 gibi küçük bir yüzdeye sahiptir. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği  tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 

Fistülün Tedavisi

 
Fistül tedavi işlemlerinde ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki farklı çözüm yolu vardır. Klasik ameliyat tedavisi her zaman son çare olarak düşünülmelidir. Bu tarz hastalıklarda ameliyat işlemi her zaman en son tercih olmalıdır. Özellikle bölgenin hassasiyetini düşündüğümüzde ameliyat işleminin kişiye birçok zorluk yaşatacağını belirtmekte fayda çünkü cerrahi işlem sırasında anüs bölgesindeki kaslar hasar göreceği için ameliyat sonrası kişide dışkı tutamama gibi problemler sık sık gözlemlenmektedir. Eğer kişi ameliyat olacak ise konusunda uzman hekim tarafından, çok dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir.
Diğer bir yöntem ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623 
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623