Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

 
 
Makat apsesi toplum içerisinde çok görülen hastalıklardan bir tanesidir. Makat apsesi, anal apse olarak da adlandırılmaktadır. Makat apsesinin oluşumunu anlatmak gerekirse, genelde anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücuttan dışarı kolayca atılmasını sağlamak amacıyla salgı üreten bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur. Tıkanan bez kanallarında zamanla apse oluşumu gerçekleşmektedir. Bu apseler vücut içerisinde kendi kendine boşalabilmektedir. Boşalan apse boşlukları zamanla fistüle dönebiliyor. Bu durumun oranını açıklamak gerekirse her boşalan iki apseden bir tanesi fistüle dönüyor. Bu da kişiyi zincirleme bir hastalık döngüsüne sokmuş oluyor.
 
Fistül hastalığını detaylıca ele alacak olursak, fistül iki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir bağlantının (kanalın) olmasına denir. Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı ile makatı çevreleyen deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise anal fistül - makat fistülü veya perianal fistül denir.
 

Anal Fistül Belirtileri

 
Anal fistül en karmaşık ve acı veren makat hastalıklarından bir tanesidir. Anal fistül belirtileri ise aşağıdaki gibidir;
 
- Anüs çevresinde tahriş
- Oturma esnasında zonklama 
- Sancılı ağrı
- Anüs çevresinde şişlik, hassasiyet, kızarıklık
- Kokulu akıntı ve buna bağlı olarak iç çamaşırında kirlenme
- Dışkılama sırasında ağrı, kanama ve irin gelmesi
- Apseye bağlı olarak halsizlik
 

Fistül Türleri

 
Fistülün karmaşık bir hastalık olduğunu belirtmiştik. Fistül türleri, anal bölgemizde sfinkter kasıyla olan ilişkisine ve karmaşıklığına göre ayrılıyor. Dört farklı fistül türü bulunmaktadır. Bu fistülleri sıralamak gerekirse; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir. Ekstra-sfinkterik fistül %1 gibi küçük bir yüzdeye sahiptir. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği  tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa kadar uzanır. 
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 

Makat Apsesi Tedavisi

 
Makat apsesi tedavisi çok önemlidir, müdahale edilmediğinde fistüle dönmektedir. Bu sorunu yaşayan kişiler en kısa sürede doktor müdahalesi ile apse oluşumlarını boşalttırmalıdır. Makat apsesi, makatın yanındaki cilde yapılan bir kesi ile cerahatin dışarıya boşaltılması (drenaj işlemi) ile tedavi edilir. Bazen bu işlem sırasında cerahatin rahatlıkla boşalması için cildin küçük bir kısmı da çıkartılır. Büyük ve derin apseler mutlaka ameliyathane koşullarında ve narkoz (genel anestezi) altında boşaltılırken, yüzeysel olan apseler bazen uyuşturularak (sınırlı uyuşturma ile) boşaltılabilir. 
 
Fistül hastalığına gelecek olursak, bu rahatsızlıkta klasik ameliyat ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer gibi acısız ve kesisiz yöntemler kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
 
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
- Bu işlem hemen hemen her hastaya başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.
- Müdahale sonrası hissedilen acı ise minimal bir seviyededir.
 
Fistül ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623