Makat Apsesi Nedir?

Makat Apsesi Nedir?

Makat Apsesi Nedir?

Makat apsesi aslında cildin içerisine doğru ilerleyen bir tür tünel veya kanaldır. Makat civarında bağırsak ile cilt arasında oluşan küçük tüneller vardır ve bu tünelcikler bir ya da birden fazla olabilir.  İltihabi bağırsak hastalıkları denilen bağırsak hastalıklarından ya da makat civarındaki oluşan bir apsenin kendiliğinden delinmesinden sonra oluşur. Makat apselerine fistül, anal fistül veya perianal fistül de denmektedir. Makat apseleri aslında iltihabi bir hastalıktır. Karın içinde mide ile bağırsak arasında, kalın bağırsaklar ile idrar torbası arasında küçük tünelcikler oluşabilir.
 
Makat apsesi olarak düşünüldüğünde makatın son kısmı ile cilt arasında oluşan tünelciklerden bahsedilir. Makat apsesi erkeklerde en sık 30-40 yaşları arasında görülür. Kadınlarda erkeklere oranla daha az görülür. Apsenin oluşması için makat civarında bir enfeksiyon oluşması gerekir. Bu enfeksiyon dışkılama sırasında makatın tam açılamaması, dışkının mukoza denilen bağırsak iç tabakasına çıkarken sürtünmesi nedeni ile küçük çatlaklar oluşur veya cilt yolu ile bazı organizmaların vücuda girmesi sonucu o bölgede önce apse veya birkaç tane apse oluşur. Bu apseler zamanla olgunlaşır ve boşalır.
 
Bu boşalma işlemi bağırsağın içerisine doğru olur ise sorun yaratmayabilir iken, makatın hemen kenarındaki cilde boşalır ise makat çevresinde makat apseleri oluşur. Bu oluşuma neden olan faktörlerden biri de kabızlık sırasında o bölgedeki mukozanın yaralanmasıdır. Eğer delikler tek bir tane ise ve makat deliğine yakınsa bu makat apsesi en basit makat apsesidir. Bazı makat apselerinde birden çok kanalcık olabilir ve dışarıya tek delik açılabilir ama bağırsağın içerisine birkaç tane delik açılmış olabilir.

Makat Apsesi Belirtileri

Makat apsesi belirtileri apseye bağlı oluşmaktadır. Bunlardan en belirgin olanı makattan kanlı ve kokulu iltihabi akıntı gelmesidir. Vücut makat kasları içindeki apseyi dışarı atmak için makat yakınında delik oluşturarak tünel benzeri bir yol oluşturur. Makat yakınlarında oluşan bu delik anal fistülün çıkış ağzı olarak kabul edilir. Çıkış noktasından sürekli olarak iltihap, sarı renkte sıvı, bazen kanlı akıntılar gelebilir. Kötü kokulu bu akıntılar kişinin iç çamaşırında lekelenmeler yapabilir.  Makatta dolgunluk hissi diğer belirtilerdendir. Aynı zamanda dışkılama esnasında şiddetli ağrı oluşmaya başlar. Makat kasları içinde bulunan iltihap acilen alınmalıdır, Fistül kanalından tamamen boşalmadığı için makat kasları arasındaki boşluklarda bulunur. Bu durum makat bölgesinde dolgunluk, hassasiyet ve ağrı şikâyetine neden olur.
 
Makat bölgesindeki iltihaba bağlı halsizlik, ateş ve titreme de görülür. Belirtiler makat apsesi hastalığının ilerlemesiyle doğru orantılıdır. Makat apsesi ilerledikçe şikayetler de artarak devam eder ve fistül rahatsızlığının ilerlemesi tedaviyi daha komplike ve tedavi sürecini ise daha uzun hale getirir. Erken teşhis çok önemlidir. Çünkü erken tanı koyulabilen makat fistüllerinde tedavi süreci oldukça kolay ve hızlıdır.

Makat Apsesi Tedavisi

Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile makat apsesi hastalığınızı tedavi edebilrisiniz. Özellikle ameliyattan korkan hastalar için makat apsesi tedavisinde günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçeneği ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu yöntemle apse boşaltılır. Boşaltılan apse sonrasında makat apsesi müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 veya 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Hiçbir gündelik hayatı kısıtlanmadan tekrar sosyal hayatına dönebilir. İşlem o kadar basittir ki kişi işinden öğle arasında ayrılıp öğleden sonra işine geri dönebilir. Sosyal hayata anında dönebilecek durumda olan hastada herhangi bir ağrı sızı meydana gelmez. İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623