Makat Fistül Ve Koku

Makat Fistül Ve Koku

Makat fistül hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavinin iyi bir şekilde planlanması için makat bölgesinin detaylı muayene edilmesi gerekir. Anal fistül hastalarının birçoğunun hastalık geçmişinde apse vardır. Makatın giriş kısmında gaitanın vücuttan düzgün şekilde atılmasını sağlamak için mukoza (sümüklüdoku) üreten salgı bezleri yer alır. Salgı bezi kanalları tıkadığında apse meydana gelir. Apseler zamanla kendi kendine boşalabilirler. Apseler boşaldıktan sonra oluşan boşluklar fistül rahatsızlığının oluşmasına neden olur.
 
Anal fistül hastalığı; Anal fistül hastalığı kesecik ile anüs arasında doğal olmayan yapılara denir. Anal fistül belirtileri arasında anüs çevresinde şişlik, ağrı, makat çevresinde iltihaplı akıntı ve yoğun kaşıntı görülür. Makat fistül hastalığında koku oluşması normaldir. İç çamaşırda akıntı oluşmasıyla kötü kokunun olması kaçınılmazdır. Kanlı veya sarı renkte cerahat akıntı geldiğinde mutlaka vakit kaybetmeden uzmandan yardım alınmalıdır. Anal fistül belirtileri; sancılı ağrı, cildin ağızlaşması, oturma sırasında zonklama, makatta şişlik, kızarıklık, kokulu akıntı, dışkılama sırasında ağrı görülür.
 

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Olur?

Anal fistül hastalığında kendi kendine bir iyileşme söz konusu değildir. Kullanılan bitkisel ilaçlar veya kremler geçici rahatlama sağlayacaktır. Anal fistül gibi bir hastalığın mutlaka uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekecektir. 
Anal fistüllerin kendi kendine iyileşme göstermesi neredeyse imkansız olduğundan hastalar vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. İlerlemiş fistülün cilt kanserini tetiklediğini de unutmamak gerekir. 
 

Anal Fistül Kanser Riski Taşır Mı?

Anal fistül hastalığı düşük bir ihtimal olsa bile kanser riski taşımaktadır. Düşük bir risk olsa bile hastalar bu ihtimali göz ardı etmeden tedavilerini hemen olmalıdır. Yaklaşık 8-10 yıldan uzun süren bir fistül hastalığı olursa makatta tahriş sonucu tahribatla beraber kanser gelişebilir. Bu yüzden anal fistüllerde erken teşhis çok önemlidir. Fistül belirtilerine sahip bir kişi zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Anal fistül hastaları kulaktan dolma bilgiler dahilinde ilaç veya bitkisel ürünler kullanarak iyileştiğini düşünmemelidir. 
Çünkü bu tip tedaviler hastalarda geçici rahatlamaya neden olur. Bu evreden sonra hastalar iyileştiklerini düşünüp hayatlarına devam ederler. Sonuç olarak hastalık daha da ilerlemiş ve içinden çıkılmaz bir hal almış olur. 
 

Ameliyatsız Tedavi Nedir?

Anal fistül hastalığı merkezimizde ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Fistül tedavisinde kullanılacak yöntemler her hastanın durumuna özel şekilde planlanır. Tedaviyi yapacak doktorun tecrübesi ve hastanenin donanımsal yeterliliği de kişinin iyi bir sonuç almasında oldukça etkilidir. 
Klasik cerrahi işlemlerle tedavi edilen fistül hastalarında makat bölgesine zarar gelme ihtimali vardır. Kesi ve dikiş gibi işlemlerin yapılacağı klasik cerrahi işlemlerde hastalar makatta daralma, gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlarla karşılaşabilir. Klasik cerrahi işlemlerden sonra hastalar uzun bir iyileşme dönemine ihtiyaç duyarlar. Günlük yaşamlarına kısa sürede dönemezler.
Ameliyatsız tedavilerde bu durum böyle değildir. Hastalar aynı gün muayene olup tedavilerini de olabilirler. Tedavi kesi ve dikiş olmadan yapılacağı için hastalar çalışıyorlarsa aynı gün işlerine de dönebilirler. Ancak operasyon sonrasında kontrol süreci devam eder. 
Anal fistül gibi ağır ve zorlayıcı makat hastalığından ameliyatsız tedavi yöntemiyle kurtulmak daha konforlu olacaktır. Hatta bu tedavi yöntemi hastaların aynı gün yolculuk yapmasına bile engel değildir. 
Ameliyatsız anal fistül tedavisi 5-10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir.
Müdahaleden sonra hastanın hissettiği acı en düşük seviyededir.
Anal fistül hastalığı nedir tedavisi nasıl olmalı gibi sorularınız için çağrı merkezimizden ön bilgi alabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
 
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623