Anal Fistül Belirtileri

Anal Fistül Tedavisi

Makat fistülü ile gelen hastalarda fizik muayene son derece önemlidir. Öncelikle ameliyatsız fistül tedavisinde iç ve dış delik bulunur. Daha sonra konumlarına göre hangi tedavi yapılacağı planlanır. Anal fistül tedavisinde çeşitli bir çok tedavi yöntemi vardır. Ancak en başarılı yöntem fistül yolunun lazerle kapatılmasıdır. Anal fistül yolunun en hassas şekilde ortadan kaldırmak için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Önceden saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Daha sonra pilot ışın yardımıyla fistül yolu takip edilir. Lazer enerjisi fistül içinde radyal olarak yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde bozulur. Böylelikle fistül yolu kapanır.

Anal fistül hastalığının iki türlü tedavi çeşidi vardır. Biri klasik anal fistül ameliyat yöntemi, ikinci ise ameliyatsız lazer ile anal fistül yöntemidir. Bu iki tedavi de birbirinden çok farklıdır.

Klasik anal fistül ameliyatlarda, hasarlı olan doku tamamen çıkarılır. Fakat sağlam olan dokulara zarar verme olasılığı çok yüksektir. Bazen kaslar tamamen alınır. Buda kişinin gaz ve gaita kaçırmasına neden olur. Anal fistül probleminizi tedavi edeyim derken ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz ve ömür boyu makatınızın kontrolsüz bir biçimde çalışmasına neden olabilirsiniz.

Ameliyatsız lazer ile anal fistül tedavi yönteminde ise böylesine riskler yoktur. Aksine birçok kişiye avantaj sunmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisinde hiç kesi olmaz. Herhangi bir kesme işlemi olmadığı için gaz yada dışkı kaçırma gibi sorunlar da yaşanmaz. Hasta için en önemlisi ise işlemin lokal anestezi altında müdahale edilmesidir. Hasta muayene olduğunda aynı gün hem tanısı konur hem de müdahalesi gerçekleşir. İşlem süresi sadece 10 dakikadır. Anal fistül rahatsızlığı olan hemen hemen her hastada bu işlem başarıyla uygulanmaktadır.

Merkezimize gelen hastalar ilk önce detaylı muayene sonrasında hastaya tedavi yöntemiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Doktorun önerdiği tedavi için hasta odasına alınır. Özel odasında hazırlanan hasta müdahale işleminin yapılması için steril müdahale odasına alınır. İşlemden önce lokal anestezi uygulanır. Apse boşaltma işlemi ağrılı olduğu için lokal anestezi uygulanmalıdır. Boşaltılan apse sonrasında fistül müdahalesi yapılır. Bu işlemler yalnızca 5 – 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Tedavi işleminin ardından hasta tekrar dinlenmek için odasına alınır. Dinlenen hasta rahat bir şekilde yürüyerek ve hiçbir iş gücü kaybına maruz kalmadan evine ya da işine dönebilir.

Ameliyatsız fistül tedavisinin avantajları

  • Narkoz uygulanma
  • Ameliyat stresi yoktur
  • Tedavi sonrasında ağrılar ortadan kalkar
  • Hastanın aynı gün teşhisi konulur ve aynı gün tedavisi yapılır
  • En büyük avantajı hastalar tedavi sonrasında iş gücü kaybına maruz kalmadan tedavi bittikten sonra yürüyerek günlük yaşantısına geri dönmeleridir
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623